Multimedijalni koncert pijanistkinje Radmile Stojanović

17. maj 2024.

У петак, 17.5.2024.г. од 19ч у Салону код Порте (Змај Јовина 16, Вршац) Удружење Тачка сусретања приређује вече под називом: Тачка сусретања са пијанисткињом Радмилом Стојановић – мултимедијски концерт и промоција дидактичке књиге: „Универзитетски уџбеник воклано-инструменталне наставе/музике“.

ПРОГРАМ:
Доменико Скарлати: Соната у Це-дуру
Јохан Себастијан Бах: Токата у е – молу (I и IV став)
Лудвиг ван Бетовен: Соната бр. 17 у де-молу, оп.32/2, III став
Фредерик Шопен: Ноктурно бр. 13 у це-молу, оп. 48
Клод Дебиси: Вртови по кишом из циклуса Естамп

Радмила Стојановић, пијанисткиња, основно и средње музичко образовање стекла је у музичкој школи Корнелије Станковић у Београду у класи проф. Бојана Бруна и проф. Мирјане Јовановић Јелаче. Дипломирала је и магистрирала је на Факултету музичке уметности у Београду у класи проф. Невене Поповић. Осим клавира, студирала је и чембало у класи проф. Оливере Ђурђевић. Докторирала је на Учитељском факултету у Београду под менторством проф. др Биљана Требјешанин и проф. др Миомира Ђурђановић.
Усавршавала се на Интернационалном курсу младих пијаниста у Охриду (Македонија) код проф. Икуко Ендо (Јапан). Током музичкиг образовања учествовала је на девет једноетапних и двоетапних такмичења ученика/студената (републичка/савезна такмичења Југославије) и освајала највише награде у категоријама соло клавир и/или камерни састави (трио састав).
Солистички је наступала са оркестром музичке школе Корнелије Станковић, Симфонијским оркестром РТС-а, Београдским гудачким квартетом и камерним оркестром Краљевски гудачи Св. Ђорђа. Поред реситала са пијанистичким репертоаром уметничке музике активна је у камерном музицирању са гудачима, дувачима и извођењу музике за клавир у четири руке и/или за два клавира. Континуирано наступа у еминентним концертним просторима у Београду, Новом Саду, Зрењанину, Панчеву, Пожаревцу, Крушевцу, Неготину, Ужицу… Упоредо са приређивањем концерата у Србији гостовала је у Шафхаузену (Швајцарска), Марибору (Словенија) и учествовала на међународним фестивалима Дани музике у Херцег Новом (Црна Гора), Охридско лето у Охриду (Македонија) и Чело фест у Београду (Србија). Од посебног значаја је камерно концертирање на Светској изложби – EXPO 2015 у Милану (Италија). Сарађује са колегама из Србије и региона у својству извођача и креатора (аутор/коаутор) уметничких пројеката.
Остварила је трајне снимке за РТС, РТВ, РТЦГ, Радио Слово љубве и снимила три компакт диска уметничке музике за виолину/виолочело и клавир: 1. CD Реситал, издавач: ПГП РТС – Радмила Стојановић, клавир и Јован Богосављевић, виолина; 2. CD са музиком француских композитора: Клод Дебиси и Габријел Форе, издавач НАТАН – Радмила Стојановић, клавир и Душан Стојанвић, виолончело; 3. CD Музика српских композитора за виолончело и клавир, издавач Учитељски факултет у Београду – Радмила Стојановић, клавир и Душан Стојановић, виолончело. Трећи по реду CD представља раритет у дискографији класичне музике у Србији због уживо (live) снимљеног концерта на међународном Чело фесту 2008. године у организацији Југоконцерта, са извођењем дела српских композитора за виолончело и клавир. Истичемо да CD под називом Музика српских композитора за виолончело и клавир представља прво и једино аудио музичко издање у издавачкој историји Учитељског факултета у Београду.
Своју активну професионално-педагошку каријеру Радмила Стојановић је започела у музичкој школи Корнелије Станковић у Београду на месту корепетитора (клавирски сарадник) гудачког одсека, што је утицало на њену обимну, како школску, тако и ваншколску, активност и ангажованост у својству клавирског сарадника за гудаче и камерно деловање. Од почетка професионалне каријере до данас сарађује са музичким школама у својству гостујућег професора музичког експерта који ојачава развој музичких компетенција будућих музичара – извођача (пијанисти и гудачи).
Била је активна и у раду са децом предшколског узраста у оквиру своје ауторске музичке радионице Славуј. Успех ове радионице огледао се у приближавању деце ка музичкој уметности путем нових методичких приступа и припремању деце за наставак учења музике у музичким школама. Развоју музичке културе у друштву и примени уметничке музике у образовању/васпитању доприноси ауторском музичком радионицом за децу Хајде да се упознамо са камерном музиком коју реализује у сарадњи са ученицима и наставницима музичке школе. За унапређивање професиналних компетенција наставника креирала је и реализовала дводневни семинар (16 сати) Нове стратегије примене камерне музике у образовању и васпитању. У домену методике наставе Музике и Музичке културе приређује предавања по позиву на Филозофском факултету, Универзитет у Бања Луци (Република Српска). У својству предавача по позиву за студенте мастер студија Факултета музичке уметности, Универзитет уметности у Београду, 2023. године је одржала предавање на тему Креативност у пракси: креирање уметничког пројекта – од идеје до реализације.
Од 2001. године је запослена на Учитељском факултету у Београду у звању наставника вештина уже уметничке области Музика. Поред педагошког рада са студентима на обавезном предмету Вокално-иснтрументална настава, од академске 2004/05. године предаје, као оснивач, иновативни изборни предмет Камерна музика за студенте са вишим степеном музичког образовања, као и за студенте који показују афинитет према музичкој уметности, у циљу промоције и афирмације уметничке музике међу младима путем камерног музицирања. Истовремено је и оснивач уметничког састава Камерна музика Учитељског факултета у Београду који, у комбинацији талентованих студената заједно са предметним професором, остварује допринос у области музичке културе деце и младих редовним приређивањем традиционалних свечаних и хуманитарних концерата поводом Ускрса и редовним концертирањем у Београду и Србији, на оригиналан начин (перформанс метод). Са студентима на предмету Камерна музика реализовала је концерте и наступе у Београду (Етнографски музеј, Учитељски факултет, РТС, УК Пароброд, Позориште на Теразијама и тд.), Убу и Неготину.
Педагошки рад и професиналне компетеције Радмиле Стојановић на позицији универзитетског наставника студенти Учитељског факултета перманентно оцењују највишим оценама (анонимна евалуација).
Поред континуиране дугогодишње уметничке делатности и педагошког рада, бави се писањем и објављивањем радова у домаћим научним часописима (Педагогија, Иновације у настави и Покрет у музичким и сценским уметностима) и Зборницима радова са научних скупова у Србији и Словенији. У Заводу за унапређивање образовања и васпитања (ЗУОВ) више године је била ангажована на евалуацији рукописа уџбеника Музичка култура, других дидакатичких материјала за музику и учествовала у раду радне групе за одобравање семинара у функцији стручног усавршавања наставника.
Радмила Стојановић (radmilastojanovic.com) је реализовала више ауторских/коауторских уметничких пројеката под покровитељством Градског секратаријата за културу града Београда и/или у Организацији музичких аутора Србије (СОКОЈ) у циљу афирмације уметничке музике за соло клавир и/или камерну музику. Од уметничких пројеката издвајамо следеће: Српски аутори у музици за два клавира, Свет музике за клавир, Свет камерне музике за клавир у 4 руке, Концерт уметничке музике српских композитора за виолончело и клавир, Камерна музика Србије и Европе и тд..
Током 2023. године објавила је коауторску публикацију Универзитетски уџбеник Вокално-инструменталне наставе/музике (ауторке: Радмила Стојановић и Озренка Бјелобрк Бабић). За објављивање ове публикације – прва ове врсте на нашим просторима за учење свирања на клавиру са певањем, заслужни су издавачи/суиздаачи – Филозофски факултет и АРТ Сцена у Бања Луци, УНЕСКО и Академија умјетности у Бања Луци (Република Српска).
Од 2012. године континуирано учествује у раду EDUvision међународне научне конференције у Словенији – представник Србије у рецензенстком и програмском одбору конфренеције.
Радмила Стојановић је стручни сарадник Певачког друштва Мокрањац при Храму Светог Саве на Врачару. Учлањена је у Удружење музичких уметника Србије (УМУС) и Удружење пијаниста Србије (УПС).

Uskoro u Tački

Događaji koji spajaju, inspirišu i obogaćuju – za svakog po nešto.